Survival – szkoła przetrwania

Okolica

Ostępy Puszczy Augustowskiej i bezpośrednie sąsiedztwo rzeki i jeziora dają nam doskonały teren do ćwiczenia umiejętności przetrwania w trudnych warunkach oraz w sytuacjach awaryjnych. Taka “przygoda” typu survival może się przytrafić każdemu z nas i warto mieć kilka sprawdzonych pomysłów i patentów na tą okazję.

survival w praktyce

Sztuka przetrwania

Survival czyli sztuka przetrwania co to właściwie oznacza? Czy podczas tego treningu i szkolenia będziemy musieli się żywić korą, owocami lasu i tym co złowimy w rzece? Jeżeli ktoś będzie zmuszony bytować i ukrywać się w leśnych ostępach przez dłuższy czas to może należało by tak postąpić. My natomiast ćwiczyć będziemy zachowanie w sytuacjach realnych czyli takich, których ryzyko wystąpienia nie graniczy z niemożliwym. Wyobraźmy sobie sytuacje kiedy zgubiliśmy kluczyki do auta z immobilizerem, telefon nam się wyładował robi się późno a my pojechaliśmy pobiegać “daleko od szosy”. Albo.. Wyszliśmy w góry, ale ubraliśmy się zbyt lekko bo zapowiadali dobrą pogodę lub skończyło się nam paliwo i stanęliśmy bez zasięgu a jest zima. Takich realnych sytuacji można by mnożyć. My skupimy się na kilku patentach, umożliwiających zaspokojenie podstawowych potrzeb w niesprzyjającym środowisku.

przygotowanie paleniska

Do czego nam się to przyda?

Informacje zdobyte podczas naszych zajęć z powodzeniem wykorzystacie podczas wypadu za miasto, na biwaku lub wyjeździe wakacyjnym. I właśnie w rolę takich wczasowiczów w opałach wcielimy się podczas całodziennej survivalowej przygody na łonie natury. Jedyne co powinien mieć ze sobą każdy z uczestników to wygodny, niekrępujący ruchów turystyczny strój i awaryjnie lekką kurtkę przeciwdeszczową. Resztę sprzętu zapewni nasza firma.

szkolenie survival

Środowisko naturalne

Rozpoczniemy od klasycznego wykładu i omówienia tematyki szkolenia. Przedstawimy specyfikę warunków klimatycznych w różnych porach roku w naszej szerokości geograficznej. To mocno warunkuje zakres przygotowań, ekwipunek campingowy i sprzęt EDC, który warto ze sobą zabrać podczas wycieczek.

filtrowanie wody

Ogień i woda

Nauczymy się rozniecić ogień technikami survivalowymi. Najpierw przygotujemy palenisko i zapas paliwa a następnie za pomocą krzesiw i specjalnie spreparowanej podpałki spróbujecie rozpalić ognisko. Kiedy będzie się już żarzyć, zagotujemy na nim w improwizowany sposób pozyskaną z rzeki wodę.

rozpalanie ognia

Jedzenie

Jeżeli już mamy wodę to czas na posiłek! Każdy z Was otrzyma racje żywnościowe, podobne do tych jakie dostają żołnierze i jakie są dostarczane w czasie np. klęsk żywiołowych. W swoim składzie mają podgrzewacze, nauczymy się z nich korzystać. Zobaczymy co jeszcze można znaleźć w takiej paczce i czy warto mieć taką w zapasie w plecaku podczas wypadu na survival.

przygotowanie schronienia

Nawigacja terenowa

Po posiłku przejdziemy do praktycznych ćwiczeń z zakresu nawigacji terenowej. Wykorzystamy kompas, wyznaczymy azymut i będziemy nawigować po mapie. Podobne szkolenie przejdziemy w oparciu o GPS. Nauczymy się wyznaczać kurs i odnajdywać się na mapie z pomocą współrzędnych GPS. Omówimy różne formaty zapisu lokalizacji i nauczymy się je rozpoznawać. Następnie przyjdzie czas na nawigację z pomocą starych sprawdzonych sposobów. Słońce, czas, mech drzewa to wszystko może nam podpowiedzieć jak zorientować mapę w terenie zgodnie z kierunkami geograficznymi.

przygotowanie podpałki

Schronienie

Jeżeli już się odnajdziemy i na mapie i w terenie czas na przygotowanie schronienia. Wspólnie zaimprowizujemy nasze obozowisko, zorganizujemy przestrzeń do spania (szałasy, hamaki, namioty), paleniska i nocny zapas drzewa do ogniska. Ostatni blok zajęć z survivalu będzie poświęcony sposobom wzywania pomocy: sygnały świetlne, komunikaty widoczne z powietrza, ognisko sygnalizacyjne. Zaprezentujemy także środki specjalne jak świece i flary sygnalizacyjne.

Rezerwuj

Rozpocznij rozmowę
1
Rezerwacja ?
Cześć, jak możemy ci pomóc?
Powered by